Bandażowanie kompresyjne Warszawa

Kompresjoterapia to nowoczesna i bardzo skuteczna metoda leczenia owrzodzeń żylnych. Jej prawidłowe przeprowadzenie jest niezwykle trudne, daje jednak spektakularne efekty. Leczenie opiera się na wykorzystaniu specjalnych materiałów: bandaży o niskiej rozciągliwości, podkładów oraz różnego typu wyrobów pończoszniczych dedykowanych tej terapii. Prawidłowe założenie opatrunku wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, podobnie zresztą jak prowadzenie całego leczenie. Personel Centrum Flebologii to specjaliści w dziedzinie kompresjoterapii. Od lat pomagają pacjentom, proponując im najskuteczniejsze sposoby walki z tym schorzeniem oraz wysokiej klasy, sprawdzone produkty.

Dowiedz się więcej

Zalety kompresjoterapii

Kompresjoterapia to metoda, która ma na celu poprawienie przepływu chłonnego w żyłach i zapobiega zastojom krwi poprzez zastosowanie odpowiedniego ucisku, wspomaga również leczenie blizn i zapobiega zatorom. Największą zaletą tego sposobu leczenia jest jego bardzo mała inwazyjność. Nie wymaga przeprowadzania żadnych zabiegów, a jedynie umiejętnego stosowania produktów uciskowych: bandaży, podkładów, skarpet lub pończoch. Odpowiednio wykorzystany ucisk zewnętrzny wpływa bezpośrednio na ciśnienie krwi w danym miejscu w czasie ruchu – zmniejsza się ono natomiast podczas leżenia. Zastosowanie tej metody pozwala ograniczyć lub całkiem usunąć skutki chorób żylnych (np. obrzęki, owrzodzenia etc.).

Bandaże do kompresjoterapii

Podczas leczenia owrzodzeń żylnych bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich bandaży. Prawidłowo założone nie będą się zsuwać, jednak w miarę ustępowania obrzęku konieczne bywa przebandażowanie. Najczęściej stosuje się produkty o małej rozciągliwości (m.in. Comprilan®) w jednej warstwie lub rozciągliwe, za to w 3-4 warstwach (m.in. Comprifore®), i adhezyjne – „klejące” się do siebie nawzajem. W przypadku ran wybierane są głównie cynkowe bandaże żelowe (m.in. Gelostretch®), które słabo się rozciągają, ale za to zapewniają wilgotne środowisko ranie, co sprzyja jej gojeniu. W przypadku wszystkich typów opatrunków kluczowe jest ich fachowe założenie, by odpowiednio regulowały ciśnienie poprzez ucisk w prawidłowym miejscu.
Skontaktuj się z nami już dziś!
Kontakt

Leczenie owrzodzeń żylnych

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia owrzodzeń żylnych jest kompresjoterapia. Rany powstałe w ten sposób są odporne na typowe działania wspomagające gojenie (np. stosowanie maści i leków) i wymagają zastosowania sposobów uwzględniających specyfikę przyczyn ich powstawania – czyli niewydolności żylnej o dużym stopniu zaawansowania. Dlatego też kompresjoterapia daje tak wymierne i szybkie efekty – działa u źródła problemu i bywa doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy nie chcą bądź nie mogą poddać się zabiegowi chirurgicznemu obejmującemu usunięcie lub zamknięcie niewydolnych fragmentów żył. Innymi metodami walki z tym schorzeniem są: manualny drenaż limfatyczny, terapia ultradźwiękowa i laserowa oraz klejenie żył i operacje.

Walka z obrzękiem nóg

Aby skutecznie walczyć z obrzękiem nóg, warto stosować metody wykorzystujące ucisk zewnętrzny. Jego siłę i rozmieszczenie określa się dokładnie podczas diagnostyki – wszystko zależy od przyczyn problemu, do których mogą należeć niewydolność żylna, problemy z krążeniem limfy, a nawet ciąża. Do walki z obrzękami tego typu wykorzystuje się różne produkty kompresyjne – bandaże o niskiej rozciągliwości oraz wyroby pończosznicze, takie jak specjalistyczne rajstopy, podkolanówki i pończochy, zakładane na nogę po wypoczynku, gdy była przez dłuższy czas uniesiona. Odpowiednie dobranie rozmiaru i stopnia ucisku pozwala na równomierne zwiększenie ciśnienia krwi na danym obszarze, co skutkuje zmniejszeniem obrzęku.

Wsparcie w zmaganiach z owrzodzeniami

Owrzodzenia żylne przez długi czas (aż do lat 80.!) były uważane za nieuleczalne – jednak rozwój nowoczesnych metod leczenia pozwolił na to, by obecnie szybko i skutecznie radzić sobie z tą przypadłością. Wykorzystanie odpowiednich produktów kompresyjnych oraz pomoc specjalistów, którzy fachowo zdiagnozują przyczyny problemu, dobiorą właściwą siłę nacisku i wykonają profesjonalne bandażowanie, są nieocenionym wsparciem w walce z owrzodzeniami. Dlatego warto w przypadku zmagania się z tym problemem skontaktować się z Centrum Flebologii – szybko i dostosowana perfekcyjnie do potrzeb reakcja umożliwi sprawny powrót do zdrowia.